Kontakt

pomoc@tomaspour.cz


9. 1. 2017

Proč!?

Píseň Annie Lennox Why je časovou osou, která naznačuje typický průběh probuzení se do reality ve vztahu s osobou, která vás zatěžuje a kdy ani oběť často dlouho neví, co se vlastně okolo ní děje.
Podívejte se na videa a zkuste si pro sebe nebo do komentářů odpovědět na otázky, které pod nimi najdete.
Jestli jste už viděli interpretaci textu písně, tak tady jsou otázky:

V jaké fázi osy příběhu se asi aktuálně nacházíte? (odpověď, že ve všech najednou je také validní)

Kolikrát už jste hráli tu hru, kterou na konci popisuji a kolikrát jste spadli zase na začátek a bylo to ještě horší, než předtím?

Myslíte, že dokážete vnímat reálné možnosti vaší situace a nalézat taková řešení, která zlepší vaše životní podmínky, případně životní podmínky vašich dětí?

A pokud jste na otázky odpověděli, tak tedy po práci může přijít vytoužená zábava.


Jaký další obsah vidíte v tom klipu? 

Jaké emoce ten klip ve vás vyvolává?

Znali jste tu píseň již dříve a jak jste jí vnímali?

A na závěr sem přidám ještě jednu cover verzi téhle písně, u které bych chtěl, abyste si odpověděli na tyto otázky:

Připadá vám, že tento zpěvák vkládá do té písně emoce, které v ní mají být? (Že prožil to, o čem zpívá?)

Jaká myslíte, že mohla být jeho motivace přezpívat tuhle píseň?P.S. A pokud to poslední video ve vás vyvolalo nějaké emoce a mysl se vám zahltila soudy, tak si zkuste zpěváka vygůglovat.

26 komentářů:

 1. Ja som mala prilis velky strach a takmer stale "my mouth shut"...a naviac psychosomaticke problemy.

  OdpovědětVymazat
 2. Keit Caputo ... to mi dalo dost práce nevypnout tohned po 10ti vteřinách. Podle mě se vysmívá nějaké své oběti, nebo spíš obětem, věřila bych že kolem něj jich je hodně. Nevím jestli jsou stupně sociopatů ale tento na mě působí jako jeden z nejtěžších, očekávala bych i fyzické násilí. Možná se pletu, sama jsem toho svého nerozeznala, ... Jinak text písničky je opravdu výstižný a fakt mi dělalo hodně zle slyšet ten text zrovna od toho Keita. Ani o něm nic nevím a prožila jsem k němu nenávist a jak lidi ještě tleskali. Fuj

  OdpovědětVymazat
 3. Tohle je tak neuvěřitelně procítěná píšnička a Annie je skvělá! Jsem momentálně ve fázi konce klipu, kdy už mám otevřené oči a vím, že jiná cesta, než útěk není možná... "you don´t know how I feel", ale přiznám se, že mám pořád chvíle, kdy mě strach háže zpět.
  Ten druhý interpret mi udělal hned zle, asi jak píše někdo v příspěvku přede mnou, působil jako psychopat, takže jsem to po pár vteřinách stopla.

  OdpovědětVymazat
 4. Také mne dost překvapilo, že lidé tak tleskali, tento sladký projev se podle mne k tomu textu vůbec nehodí, opravdu působí jako výsměch. Ale neumím anglicky, třeba se dá interpretovat i jinak. Třeba pro lidi bez těchto osobních zážitků vyznívá jinak.?

  OdpovědětVymazat
 5. Písničku od Annie znám a mám ji moc ráda, děkuji za přeložení. Vnímám jí tak, že na začátku klipu se žena - smutná a nevýrazná, zamýšlí nad svou situací, kterou když pochopí a uzná, tak z ní odchází se vztyčenou hlavou, není naštvaná a zlomená, je krásná a hrdá, jako královna, která poznala svoji hodnotu a odchází si jí užít.Cover verzi jsem vypnula v půlce, nedalo se na to dívat. Jinak mám taky psychosomatické potíže, bolesti zad a hlavy, v noci skoro nespím.Po dvaceti letech manželství se mi začínají otvírat oči - opravdu jsem musela být slepá. Děkuji

  OdpovědětVymazat
 6. Asi se pořád vracím do fáze dezorientace - on to tak nemyslel, špatně to chápu, já jsem taky udělala chyby... (jako můj komentář ke Keithovi kousek dřív - "on to tak asi nemyslel, dá se to pochopit jinak.." ) No a už také vidím že asi sám neodejde, i když tím roky vyhrožoval, těch 95% je dost přesvědčivých.

  OdpovědětVymazat
 7. Vše co je tu napsané naprosto sedí po dvaceti letech se mi otevřeli oči je to pro mě šok v čem jsem žila a žiju a jak dlouho ještě. Nevím kde vzít odvahu to změnit pořád mi taky říká že se odstěhuje a už je to dvacet let. Taky nemůžu pochopit proč, proč se ke mě chová tak jak se chová a vždycky si potom odpovím že je to za trest nevím. Ale jedno vím už jistě on se nezmění. Keith Caputo mi připadá že to přehání nedá se na to koukat.

  OdpovědětVymazat
 8. Pisen od Annie Lennox znam nekolik let a "ujizdela" jsem na jeji melodii jako mlada :). To jsem ale jeste nemela srovnani, po prozitcich s psychopatem, a nedovedla spravne interpretovat obsah pisne. Je to pecka, trefne vystihnute. Na konci Annie sice zpiva ze :" nevis, jak se citim" ale zaroven je ve fazi konce - sbohem a satecek patologicke osobnosti. To je jedina mozna sance jak se citit lepe! Proces je to tezky a i mne stale nekde, obcas, v pochybnostech haze strach zpet.. co by kdyby a jak jsem se mela zachovat a co rict atd atd..
  Druha verze od Keitha ma take neco do sebe. Oproti Annie dava emoce hodne najevo, jsou čitelne uz z jeho vyrazu, snazi se do pisne a obsahu slov asi na maximum vzit a vcitit.

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. Pisnicku jsem znala, to proc v ni jsem citila hodne intenzivne. Dekuji za ten text. Zpevak je pro me afektovany k tomu textu to vubec nejde, take jsem po chvili vypla. V jejim klipu me nejvic zaujalo a nejvic to vystihuje jak zezacatku vubec nezpiva, nema emoce, pak najednou tam ty emoce jsou, zpiva a ma ve vyrazu bolest, zlobu, rozhodnost... jako by najednou byla silna a nestydela se za to co citi. Myslim, ze jsem u konce textu, na konec mi to ale pripada jeste daleko. Otazku proc uz si nejak nepokladam, spis je to ted takovy smirovani se s tim co opravdu citim, neni to totiz lehke a jako bych se pred tim stale nejradeji schovala

  OdpovědětVymazat
 11. Písničku znám snad od svých cca 12 let :).To mi přišla tehdy taková zamilovaná a romantická...po stejné zkušenosti jako Annie cítím husí kůži a lehký pláč z úlevou. text jsm si nikdy nepřekládala a obsah mne velice překvapil...jsem ve fázi kdy se ještě vracím k tomu vztahu co mne obrátil na ruby...těžko a pomalu se dostávám zpět...A když potkávám podobné sociopaty co si hrají na empatické lidi ...cítím obrovský tlak na mé čelo...Jako by si přáli, abych byla slepá, ale to už nejde ikdyž se zase ocitnu jakoby zpět tam kde jsem byla...Asi abych si znovu uvědomila tu realitu. V klipu asi ukazuje co se zní stalo... A o tom druhém klipu no coment...Aniie Lenox mám ráda, ale člověk žasne jak mohla být s takovým člověkem. Ale ten kdo si tím prošel ví .)

  OdpovědětVymazat
 12. Výborně interpretována píseň. Připomínalo mi to něco, co bylo, možná jěště je u nás - myslim, že se tomu říká "dvojitá vazba" nebo "doubleblind". Je to situace,kdy jsou dvě navzájem si odporující správy vysloveny tak, že jakmile vyhovíte jedné, nevyhovíte druhé - a nevyhnutně je tak ve vás vzbuzován pocit viny. Veškerá zodpovědnost za vše je svalována na vás, překrucuje slova až máte pocit, že si nepamatujete, co jste řekli, co se jeden den řekne, druhý není pravda a vy jste ti zlí, kterí vše překrucujete. Partner nepřipuští dialog, ale za krizi ve vztahu jste zodpovědni jenom vy...Partner odmíta o čemkoli rozhodovat, ale často někdo rozhodnutí udělat musí. Jakmile jej ale uděláte, jste obviněni že všechno musí být po vašem, i když partner neděluje žádosti, vše zamlžuje patrně z duvodu vyhnout se odpovědnosti. Vy jste pak ti zlí, příliš si chcete delat po svem...Já se taky v té písničce našla. Už možná vidim, ale zatim jsem - navzdory opakovaným pokusum -, nenašla sílu odejít. Možná láska, možná falešná naděje. Možná si někdy řeknu o pomoc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. krásně napsáno, málem jsem po těch letech odloučení zapomněla jaké to bylo a co jsem prožívala za nechutný kolotoč. "dubleblind! zní výstižně. Když mi partner v jednom stádiu pověděl /doslova/
   , že bude lepší když mi vypíchne oči...Do stala jsem strach jak svina!!!

   Vymazat
 13. Během toho povídání se přehrával před očima celý můj příběh, vztah s ex, fáze po fázi, přesný popis, návaznosti. Jen bych dodala že ve fázi "ty vůbec netušíš, nevíš co cítím, prožívám" si vybavuji dva momenty, kdy jsem zcela zřetelně poznala, že na chviličku uviděl, sám ucítil-a zalekl se, poodstoupil ode mne jako by se mě zaštítil, s velkým údivem a strachem ve tváři pravil "tohle prožíváš? JSI UBOŽÁK", a hodil velmi pohrdavý výraz.To byl moment uvědomění si nás obou dvou.

  OdpovědětVymazat
 14. S tím zpěvákem jste se spletly: Keith Caputo je transsexuál...

  https://www.youtube.com/watch?v=mQxcRoY1fko

  OdpovědětVymazat
 15. Když se zamyslím nad písní prožívám několik dějství najednou. Už jsem ve fázi, kdy poznávám, že necítí, ale stále si ověřuji, zda to tak je a stále se snažím doufat, že on není tím, čím já myslím, že je. Připravuji se na odchod, který vidím jako nevyhnutelný, sbírám síly a finance a možná ještě doufám v zázrak.
  Annie na mě působí jako by jej chvílemi i napodobovala. Na obličeji má dokonalou masku a střídá tváře, jakoby tím chtěla narcise ztvárnit.
  Píseň znám asi od 15 ti let a tehdy na mě působila smutně, nudně a monotónně. Nechápala jsem ji, byla jsem ve věku, kdy jsem se bavila a chtěla žít. Nyní ji vnímám jako velmi procítěnou a hodně výstižnou k mé životní situaci.
  Ten druhý klip na mě působí jako přehrávající a hysterický, jakoby jej zpívala hysterická, vyčítající ženská. Když jsem zjistila, že zpěvák prochází změnou pohlaví, pochopila jsem jeho chování, ale i tak mi přijde jako neempatický, zcela jinak chápající píseň. Proč by transsexuál nemohl být histrion nebo třeba i narcis, vždyť mnoho umělců má tyto sklony. Myslím, že právě takový člověk by mohl být narušený, sklon k předvádění se, přehnané upravování, parádění, promiskuita, také urážení se, to vše patří k transsexuálům, znám blíže jednu jejich hudební skupinu, tak vím, že ano.

  OdpovědětVymazat
 16. hustý, super video na téma PROČ, moc děkuji, celý ten proces bych nazvala cestou do schodů a ke klipu Annie Lennox - připadá mi, že vstává z popela, jako Fenix :-) druhé video sledovat nebudu

  OdpovědětVymazat
 17. Ja som si predstavila tých dvoch spevákov ako pár vo fáze rozchodu. Ona - utrápená žena v zralom veku, avšak vedomá si svojej ženskej krásy, po utrpení a uvedomení si nezmyselnosti tohto vzťahu "povstáva z popola ako Fénix" ako to tu niekto trefne vyjadril.On - psychopat, vedomý si toho, že ona je rozhodnutá odísť, celý sa škľabí, trasie, predvádza, vysmieva...ako parazit, ktorý stráca svojho hostiteľa.No a po vygooglení si Keitha Caputo ma nič neprekvapuje. Perfektná analýza, p. Tomáš Pour. Kde beriete inšpiráciu a kreativitu? Málokto dokáže tak krásne vliať myšlienky do slov. Z môjho pohľadu ste v tomto prípade rovnaký majster ako Annie Lenox, ona túto pieseň vytvorila a nádherne zaspievala, Vy ste jej obsah nádherne rozobral, vyjadril to najhlbšie precítenie v slovách. Za mňa veľké Ďakujem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JJ souhlas. Tomáš zminoval, že je i stejný ročník :). Mistr na svém místě. Má to vymakaný a je za tím vidět spousta práce /životní/
   ... Vždycky to stojí za to si pustit jeho video :).také děkuji Tomáši :)

   Vymazat
 18. skvělá interpretace, je důležité, aby si žena uvědomil zásadní věc - jsem nešťastná, jsem nespokojená s tímto stavem bez ohledu na to jestli cítí vinu, má pocit, že je strašná, nemožná, jsou lidé, kteří ji v tom budou dokonce utvrzovat (často i rodina), že je opravdu nemožná, ale znovu si říkejte, ale já jsem nešťastná, vnímejte ten pocit, ten je důležitý, vnímejte se, že toto nechcete, ale, když odejdete, bude to strašně těžké, nejde jen o finance, bude to celkově strašně těžké, těžší než si myslíme, obzlvᚍ pokud máte děti, budete deozorientovaná, nevíte, jestli pocity, které cítíte jsou správné, co když jste opravdu divná, hrozná, nemožná...? Vždy se znovu zklidněte a řekněte si "Ne, toto se mi nelíbí, mám právo se zlobit, nesouhlasit....!" Přeji hodně štěstí, já už jsem ve fázi 1,5 roku od odchodu a začínám to být konečně já a znovu se smát :-)

  OdpovědětVymazat
 19. ahoj, prožitek v písni věřím více Keithovi než Annie... Je emočně silnější a zdá se, že více vychází zevnitř... Přes veškeré předchozí komentáře... Annie se v tom klipu místy i usmívá, celou dobu zpívá prakticky monotónně nebo se jen snaží interpretovat co nejlépe svého sociopata?

  OdpovědětVymazat
 20. Ďakujem , hoci som už zo vzťahu odišla, pomáha mi aj dnes pochopiť veci....mám ale otázku, na ktorú mi nikto neodpovedal, ani psychiatri, s ktorými som hovorila, ani kňaz, ani priatelia : čo ak je tá patologická osoba naozaj chorá ? Lieči sa, snaží sa možno, ale život s ňou je pre mňa neznesiteľný. Odišla som od CHORÉHO ČLOVEKA, neuveriteľne sa mi uľavilo, cítim sa slobodná, odpočinutá, stráca sa každodenný strach , odpor, smútok....ale SOM VINNÁ že som opustila chorého človeka ....?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeho choroba není choroba v pravém slova smyslu. Není to nemoc, on neumírá, ale porucha, za kterou určitě nemůžete Vy. Navíc jeho porucha mu dává i tu výhodu, že se rozchodem zdaleka netrápí tak, jako vy. Jemu nechybíte vy, ale výhody s vámi spojené - např. peníze, sex, obsluha atd.
   A hlavně, pokud ta jeho porucha ubližuje Vám nebo někomu dalšímu a ničí jeho zdraví, je to o tom, kdo z koho. Buď zůstanu a budu mu po vůli a on stejně nebude nikdy spokojený a ze mě bude za čas troska, s psychickými nebo psychosomatickými problémy, autoimunitními problémy nebo rakovinou. Za dobu, co žiju s takovým člověkem jsem si prošla neskutečnými psychickými problémy, sáhla jsem si na dno, a to mi otevřelo oči a donutilo mě to číst a mluvit se zasvěcenými lidmi, abych to všechno pochopila. Za poslední rok jsem musela začít docházet k psychologovi, našli mi cysty v ledvinách a na jiných místech v těle. Vždy jsem byla zdravá, věřím, že můj zdravotní stav je následek tohoto pekla, které prožívám poslední roky. Stres a úzkosti jsou zabijáci. Navíc to odnášejí děti. Smutná unavená maminka a despotický táta, neadekvátně trestající táta. Mám se obviňovat, tak jako vy, že plánuju odchod? Nikdy! Nacházím se v pekle a tam lidé nežijí.

   Vymazat
 21. VĎaka za komentár, áno, k odchodu som sa chystala roky, dnes ľutujem, že to nebolo skôr. Tá doba bola doslova peklom, plakala som denne, prestávala som chodiť kvôli kolenám, mala som vysoký tlak a choré črevá, dnes sa to všetko pomaličky zlepšuje, chodím už bez problémov a veľa bicyklujem, behám na bežkách....ste prvá, ktorá mi pomohla pomenovať chorobu môjho manžela aj inak, ako depresia. Držím Vám palce !

  OdpovědětVymazat
 22. Když jsem viděla druhé video se zpěvákem, tak jsem pocítila hluboký smutek, chuť ho pohladit... Ano on ví.

  Žila jsem 23 let s matkou manipulátorem, dnes už jsem nad věcí a mamince jsem úplně všechno odpustila, ikdyž mě a mému terapeutovi to dalo hooodně práce. A hodně pomohla i víra a modlitby. Zvláštní je, že jsem si vybrala partnera, který měl manipulátora otce. Oba druhého rodiče už nemáme, byli alkoholici, maminka mého partnera zemřela v 59 letech, můj tatínek v 50ti. Moje zkušenost je taková, že manipulátor v hloubce ví, že chyba je v něm. Ale nikdy to nepřizná. Je mi jich strašně líto, protože oni si opravdu nemůžou pomoc. Jejich vliv na okolí je devastující, já i můj drahý máme dost narušené sebevědomí a jsou z nás workoholici. Oba jsme z domu utekli, co možná nejdříve. Mám zkušenost, že manipulant může opustit svého partnera a to tehdy, když partner začne otevírat oči a v okolí je vhodnější - většinou strašně hodný člověk se samaritánskými sklony (dost často učitelka, zdravotní sestra, lékařka...). Nikdy ale netoleruje odchod partnera, pak se snaží všechny okolo dostat na svou stranu. Mám kamarádku s takovým partnerem, už přemýšlela o sebevraždě :-( Tohle je moc smutné téma.

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za vložení komentáře.

Tomáš Pour